Szaty Liturgiczne /

Alby


 
Alba - w kościele katolickim, biała (łac. album - biały) szata liturgiczna noszona przez księży katolickich pod ornatem. Mają prawą nosić ja posługujący wszystkich stopni, od pełniacych funkcje liturgiczne ministrantów, przez posiadających tzw posługi lektorów i akolitów, a na posiadających wyższe święcenia diakonach, prezbiterach (kapłanach) i biskupach skończywszy.

Albę ubiera się zawsze, gdy na nią ubiera się stułę oraz ornat lub dalmatykę.

Gdy się tego nie czyni, wolno ubrać mającą te samą symbolikę szatę krótszą, jaką jest komża. Kapłani i alumni seminariów pod komże ubierają sutannę, ministrani powinni zaś nosić sutanele.

Alba

jest szatą o długich normalnych acz szerszych rękawach, sięgająca do kostek, wywodząca się ze starożytnej tuniki. Pierwotnie sporządzana z lnu, współcześnie również z innych tkanin szlachetnych.

Można przepasywać ją cingulum - sznurem symbolizującym wstrzemięźliwość (który może być kolorowy - w kolorze dopasowanym do koloru liturgii dnia - lub ewentualnie zawsze biały).

Cingulum może nie być zakładane, gdy krój
alby jest taki, iż przylega ona ściśle do ciała. Gdy alba nie zakrywa całości stroju pod szyją, należy ubrać pod nią humerał - a więc lnianą chustę z długimi sznurami do obwiązywania się.
Polityka Prywatnosci |
Alby