Szaty Liturgiczne /

Tiara


  Tiara papieska od zawsze traktowana była jako symbol potęgi papieża. Bogato zdobiona, wykonana z cennych kruszców i kamieni byłą niewątpliwym cudem sztuki jubilerskiej. Często tiara opisywana jest jako połączenie trzech diademów - triregnum. Szczyt tiary wieńczy krzyż. Tiara papieska nigdy nie miała swojego znaczenia liturgicznego. 

Początków noszenia tiary specjaliści doszukują się w starożytnej Persji. Jako element ubioru papieża kościoła katolickiego pojawiła się w VIII wieku. Wtedy właśnie papieże zaczęli nosić stożkowe nakrycie głowy - camelaucum,  z jednym diademem. Diadem ten miał oznaczać Państwo Kościelne. Do XIV wieku tiara pozostawała niezmieniona. Dopiero wtedy dodano do tiary drugi diadem, symbolizujący  zwierzchność władzy Bożej nad ludzką. Jeszcze w tym samym wieku do tiary dodano trzeci diadem. W XVI wieku tiara papieska została ozdobiona krzyżem, który przypominać miał o władzy Chrystusa nad światem.

 Tiara nigdy nie była traktowana jako element liturgiczny, chociaż o noszeniu tiary wspomina już Pismo Święte. Stanowiła raczej ozdobę papieska, zakładaną przy okazji szczególnych świąt i uroczystości. Tiarę otrzymywał każdy papież podczas mszy rozpoczynającej jego pontyfikat. Nakładał mu ją na głowę kardynał, wypowiadając słowa: "Przyjmij tę tiarę ozdobioną trzema koronami i pamiętaj, że jesteś ojcem książąt i królestw, przewodnikiem całego świata i zastępcą naszego Zbawiciela, któremu niech będzie cześć i chwała na wieki wieków. Amen". Ogólnie przyjmuje się, że znaczenie koron na tiarze jest następujące: Władza nad czyśćcem; Władza ziemska; Władza niebiańska. Ostatnia koronacja papieska, która odbyła się za pomocą tiary, miała miejsce 30 czerwca 1963 roku. Koronowany nią został Paweł VI. W czasie swojego pontyfikatu papież ten sprzedał swoją tiarę, a uzyskane fundusze przeznaczył na cele charytatywne.

Do 2005 roku tiara byłą również elementem herbu papieskiego. Została ona zamieniona przez Benedykta XVI na mitrę. Pozostaje jednak w godle Watykanu.

Polityka Prywatnosci |
Szaty Liturgiczne w sutanna.pl